Jakie folie dekoracyjne mleczne i matowe wybrać?

Folie dekoracyjne to coraz popularniejszy sposób na urozmaicenie wyglądu okien. Pozwalają one nie tylko na poprawę estetyki wnętrza, ale także zapewniają większą prywatność i komfort użytkowania pomieszczeń. Wśród dostępnych na rynku folii dekoracyjnych szczególnie popularne są folie mleczne i matowe. Czym się charakteryzują i jakie mają zastosowania?

Zastosowania folii dekoracyjnych na szyby okienne

Folie dekoracyjne znajdują szerokie zastosowanie w:

 • domach,
 • obiektach komercyjnych takich jak biura, sklepy czy gabinety.Naklejane na szyby okienne folie mleczne lub matowe ograniczają widoczność z zewnątrz, zapewniając prywatność osobom przebywającym wewnątrz. Jednocześnie przepuszczają dużą ilość światła, nie powodując zaciemnienia pomieszczeń. Folie dekoracyjne pełnią też funkcję ozdobną. Dostępne są w różnych wzorach – od delikatnych kropek i pasków po nieregularne kreski imitujące szkło piaskowane. Pozwalają w prosty sposób odmienić wygląd wnętrza i nadać mu indywidualny charakter.

Folie okienne dekoracyjne – mleczne kontra matowe

Folie mleczne charakteryzują się półprzezroczystością. Przepuszczają światło, ale jednocześnie rozmywają widok, uniemożliwiając dokładne dostrzeżenie kształtów po drugiej stronie szyby. Dają efekt zbliżony do szkła mrożonego. Główne zalety folii mlecznych to:

 • Estetyka: folie mleczne nadają pomieszczeniom subtelny, delikatny wygląd.
 • Oświetlenie: rozpraszają światło, co może stworzyć miękkie, równomierne oświetlenie, idealne do wielu zastosowań, w tym do miejsc, gdzie potrzebne jest światło bez oślepiania.
 • Prywatność: zapewniają nieco prywatności poprzez rozmycie widoczności, co jest przydatne w pomieszczeniach, gdzie chcemy zachować pewną dyskrecję.

Wady folii mlecznych to:

 • Trudność w utrzymaniu czystości: folie mleczne łatwo ulegają zabrudzeniom i są trudniejsze do czyszczenia niż folie matowe.
 • Mniej skuteczne w ukrywaniu niedoskonałości: jeśli ściany lub powierzchnie, na których są aplikowane, mają drobne niedoskonałości, folie mleczne nie są tak skuteczne w ich ukryciu, jak folie matowe.
 • Mniej uniwersalne: są mniej uniwersalne w zastosowaniach niż folie matowe, ponieważ ich wygląd może nie pasować do niektórych pomieszczeń lub stylów.

Folie matowe z kolei całkowicie blokują widoczność, tworząc jednolitą, przezroczystą powierzchnię. Większość dostępnych na rynku produktów ma warstwę samoprzylepną, która mocno przylega do szyby. Folie są też bardzo trwałe i odporne na ścieranie oraz wilgoć. Nie żółkną pod wpływem promieni słonecznych. Zalety folii matowej to:

 • Uniwersalność: folie matowe są bardziej uniwersalne i mogą pasować do większej różnorodności stylów i pomieszczeń.
 • Ukrywanie niedoskonałości: dzięki swojej matowej powierzchni skutecznie ukrywają niedoskonałości na powierzchniach.
 • Łatwiejsze czyszczenie: są łatwiejsze do czyszczenia niż folie mleczne, ponieważ matowa powierzchnia nie podkreśla zabrudzeń.

Wady folii matowej:

 • Brak przezroczystości: folie matowe nie rozpraszają światła tak jak folie mleczne, więc mogą nie być odpowiednie do zastosowań, gdzie potrzebne jest bardziej rozproszone światło.
 • Mniej delikatny wygląd: nie nadają pomieszczeniom takiego delikatnego wyglądu jak folie mleczne, co może być niepożądane w niektórych przypadkach.

Gdzie kupić folie dekoracyjne?

Folie dekoracyjne na okna są dostępne w firmach specjalizujących się w tego typu produktach. Szeroki wybór wzorów i rodzajów folii oferuje Artfol.
Przy zakupie folii dekoracyjnych warto zwrócić uwagę na renomę producenta i jakość produktu. Folie powinny być odpowiednio grube i elastyczne, tak aby dobrze przylegały do szyby i nie odklejały się na brzegach. Ważne jest też, aby folia przepuszczała odpowiednią ilość światła i skutecznie chroniła przed wzrokiem z zewnątrz. Folie dekoracyjne mleczne i matowe to prosty i efektowny sposób na odmianę wyglądu okien. Odpowiednio dobrana folia dekoracyjna zapewni nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale też poprawi komfort i funkcjonalność pomieszczenia.

ARTFOLplus folie okienne i przyciemnianie szyb Gdańsk, Gdynia | 2020 © All Rights Reserved